duminică, 25 ianuarie 2026

$$$

 25 ianuarie 1859 – La București s-a instalat Guvernul Ioan Al. Filipescu.


Primul consiliu de miniștri al Principatului Munteniei după Unirea Principatelor, care a guvernat în perioada 25 ianuarie–27 martie 1859.


Alexandru Ioan Cuza l-a mandatat pe Ioan Alexandru Filipescu să formeze acest cabinet, în care au activat Nicolae Golescu, Dimitrie Brătianu, Barbu Catargiu, G-ral Barbu Vlădoianu etc.

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu

&&&

 "Niccolò Paganini nu a fost un simplu muzician; a fost o anomalie a naturii, un mister care sfida știința și un om blestemat de Biseri...