sâmbătă, 5 iulie 2025

$$$

 💕NICOLAE IORGA I-A SCRIS CATINCAI 129 DE SCRISORI....


       Cel mai prolific scriitor român, cărturarul NICOLAE IORGA, i-a scris CATINCĂI BOGDAN 129 de scrisori pentru a o convinge de iubirea lui.....

    Scriitorul a continuat să-i scrie soţiei cuvinte de dor şi în timpul celor aproape patru decenii de căsnicie. Tot ce căuta sentimentalul Iorga la o femeie avea să găsească la tânăra blondă CATINCA din BRAŞOV. Şapte copii, trei băieţi şi cinci fete, i-a dăruit partenera de viaţă lui IORGA. 

     Pe tot parcursul căsniciei, IORGA a continuat să îi scrie CATINCĂI din pelegrinări. „Ţie nu-ţi pot spune cât dor am de tine. Vorbele s-au învechit demult şi nu se mai potrivesc cu un suflet care nu vrea să împrumute de nicăiri ce ar vrea să-ţi spuie. De aş mai avea norocul să te văd, sănătoasă şi - bagă bine de seamă - tânără şi frumoasă, îngrijită de tine, ca suflet şi trup, cum ţi-e datoria”.

     În cele129 de scrisori găsim declarații de la versuri naive şi aluzii delicate, la mărturisiri exaltate şi rugi dezarmante.

     Cele 129 de scrisori sunt mărturisirea celei dintâi iubiri care a ars până la moartea dramatică a marelui istoric român. 129 de scrisori şi-apoi alte sute, în care NICOLAE IORGA, teribilul geniu de la începutul secolul trecut, lasă deoparte stilistica savantă a academicianului şi morga militantului politic, pentru a ni se descoperi copilăros şi tandru, pasional şi fermecător, cum puţini ni l-am fi imaginat.

,,Dragă CATINCĂ,

(…) n-am căpătat încă lămuriri asupra unui punct foarte însemnat:anume dacă eşti tot mică şi n-ai crescut. E foarte interesant să ştiu: dacă ai crescut, e păcat, fiindcă aşa de bine-ţi stătea când erai mică! Dar e şi bine, pentru că atunci, ştii cine-ţi place şi cine nu-ţi place, ceea ce mi-ai spus că nu ştiai, fiindcă erai mică. Dar tot prefer să aflu că nu poţi lega aceste noţiuni: om şi iubire, decât să te văd mare… Deci sunt convins că te voi găsi tot aşa, un fragment frumos de domnişoară blondă. Îmi eşti dragă. (Nicolae Iorga, 4 septembrie 1900, scrisoare de la Sibiu către Catinca Bogdan)’”,,Deci peste două-trei zile, o să ai… neplăcerea de a mă vedea. Eu sunt foarte curios să văd pe cine voi găsi: pe vechea domnişoară Catinca, aceea care râdea aşa de dulce, când îi exprimam ce planuri am faţă de biserica din cetate, ori cealaltă, de la plecare. Dar îmi sunt dragi amândouă: şi cea bună, şi cea rea.(Nicolae Iorga, 7 septembrie 1900, scrisoare de la Sibiu către Catinca Bogdan)

     Departe de CATINCA, IORGA e măcinat de dor. Sunt zile în care îi scrie şi de două ori! Cu trecerea săptămânilor, ajunge să îi trimită iubitei sale colecţii întregi de ilustrate dintre cele mai exotice, scene din cultura japoneză sau din cea chineză, apoi din ceaitaliană, până ajunge la colecţii de timbre bulgăreşti… Şi, deşi are sprijinul fraţilor tinerei braşovence – IANCU BOGDAN îi transmite că ar fi foarte mândru ca cel mai bun prieten şi cel mai distins coleg al său să-i devie ,,cumnat” 

     La 4 februarie 1901,a fost nunta, iar 

imediat după, NICOLAE şi CATINCA merg în Italia, la FLORENŢA. Nu avea să fie însă o lună de miere, căci Iorga şi soţia sa petrec majoritatea timpului în biblioteci, arhive şi muzee. Avea să fie, mai degrabă, începutul unui an de încercare pentru tânărul cuplu. 

      Scrisorile trimise în ţară de CATINCA scot în evidenţă destule neînţelegeri între cei doi, precum şi detalii despre cât de greu de suportat sunt capriciile unui soţ total absorbit de munca sa. Atmosfera încinsă din periplul italian dă naştere unor momente savuroase adesea în dramatismul lor, exagerat, de moment.

 Bunăoară, pe un colţ de ziar unguresc, IORGA nota, la PESTA, în august 1901, ,,Pentru că a cumpărat brânză puturoasă şi mere acre, CATINCA: 1) S-a dat dracului; 2) A spus că vorbesc „tare, tare”; 3) Că nu mai poate suferi; 4) Că o să moară într-un an; 5) Şi că e gata să mântuie tot. 8 ceasuri de sară. Până la 9, cine ştie ce va mai spune”.

 După mulţi ani, istoricul ANDREI PIPPIDI, nepotul lui NICOLAE IORGA, a găsit această bucăţică de ziar împăturită cu grijă într-un plic pe care CATINCA scrisese: Document de la a şasea lună din căsătoria noastră. Amare zile!”.

    Dar spre deosebire de MARIA, prima soţie a savantului, CATINCA înţelege bine câtă nevoie are NICOLAE IORGA de sprijinul ei şi se înhamă, cu tenacitate ardelenească, la marea operă pe care Iorga o punea la cale. Îi ţine corespondenţa, îi ordonează lucrările, transcrie manuscrise, îl ajută cu preţioase traduceri. CATINCA e pentru IORGA mai mult decât o soţie grijulie, e un adevărat partener de viaţă, e de fapt cea mai importantă colaboratoare a lui IORGA.  

   Exact ceea ce IORGA îşi dorea mai mult, ce remarcase la soţia prietenului A. C. CUZA: cea mai cuminte femeie ce se poate închipui”, care urăşte modele şi petrecerile şi ajută la lucrul ştiinţific pe bărbatul ei”.

         În primii ani de căsnicie, până la naşterea primilor patru copii, CATINCA îl însoţeşte peste tot pe NICOLAE IORGA, şi la PARIS, şi la BUDAPESTA, şi la CRACOVIA, CLUJ, SOFIA sau ISTANBUL, la conferinţe şi în deplasările documentare.

     Încântat de devotamentul şi de calităţile de cercetător ale soţiei sale, savantul nu scapă nici un prilej să atragă atenţia în mod public asupra binecuvântării de a o avea pe CATINCA alături. În august 1900, Iorga mărturiseşte că e ajutat în arhivele de la BUDAPESTA,, de soţia mea, care îmi face grelele traduceri din ungureşte”. Apoi, în introducerea volumului despre războaiele de cucerire ale lui MIHAI VITEAZUL, precizează că pentru documentele ungureşti,,, traducerea mi-a fost făcută de un colaborator pe cât de statornic, pe atât de modest”.

     După 1907, cu patru copii deja şi cu multe probleme pe cap, CATINCA şi NICOLAE IORGA decid să lase la o parte viaţa tumultoasă a BUCUREŞTIULUI şi să se mute într-un târguşor liniştit, unde savantul însuşi visa să găsească un loc prielnic pentru ambiţioasele sale proiecte culturale. 

      Când află despre VĂLENII de MUNTE, CATINCA e în al nouălea cer, chiar dacă nu vizitase niciodată locul! Probabil că ,,ardeleancă şi econoamă de casă cum era ea”, se şi interesase cum se trăia pe acolo. 

,,Vreau doar atâta să le spun copiilor mei că, fără sacrificarea mea, tatăl lor nu ar fi fost în stare să facă tot ce a făcut. Forţele mele, până la extenuare, au fost puse la dispoziţia lui. Cu jurământ o pot spune, că nu am trăit nici o zi pentru mine, decât cu foarte rari excepţii, când am fost singură acasă. Eu nu am putut cânta, nici plânge, când am simţit nevoia… Doar în rare cazuri, în lipsa lui… Îmi dau seama că e nevoie de suferinţa mea pentru împlinirea unor lucruri mai mari… Un lucru este sigur: că nu regret că am servit o mare minte, poate unică în timpul de faţă.”

(Catinca Iorga, 30 aprilie 1932, însemnare în jurnalul intim)

sursa:prof.Ion Ionescu-Bucovu

$¢$

 AVEM O PLANTA MINUNE: CÂNEPA 

  👉1. Un hectar de cânepă produce la fel de mult oxigen ca 25 de hectare de pădure.

  👉2. Repet, un hectar de cânepă poate produce la fel de multă hârtie cât 4 hectare de lemn.

  👉3. În timp ce cânepa poate fi transformată în hârtie de 8 ori, lemnul poate fi transformat în hârtie de 3 ori.

  👉4. Cânepa crește în 4 luni, copacul în 20-50 de ani.

  👉5. Floarea de cânepă este o adevărată capcană de radiații.

  👉6. Cânepa poate fi cultivată oriunde în lume și necesită foarte puțină apă. În plus, deoarece este capabil să se apere de insecte, nu necesită pesticide.

  👉7. Dacă țesăturile de cânepă se răspândesc, industria pesticidelor ar putea dispărea complet.

  👉8. Primii fermieri au folosit cânepa; de asemenea, cuvântul "KANVAS" este numele produselor din cânepă.

  Cânepa este, de asemenea, o plantă ideală pentru a face frânghii, șnururi, genți, pantofi, pălării.

  👉9. Reducerea efectelor chimioterapiei și radiațiilor în tratamentul canabisului, SIDA și cancerului; Este utilizat în cel puțin 250 de boli precum reumatism, inimă, epilepsie, astm, stomac, insomnie, psihologie și boli ale coloanei vertebrale.

  👉10. Valoarea proteică a seminţelor de cânepă este foarte mare, iar cei doi acizi graşi conţinuţi în ea nu se găsesc nicăieri în natură.

  👉11. Cânepa este chiar mai ieftin de produs decât soia.

  👉12. Animalele hrănite cu canabis nu au nevoie de înlocuitori hormonali.

  👉13. Toate produsele din plastic pot fi făcute din cânepă, iar plasticul din cânepă se întoarce foarte ușor în natură.

  👉14. Dacă caroseria unei mașini este făcută din cânepă, aceasta va fi de 10 ori mai rezistentă decât oțelul.

  👉15. Poate fi folosită și pentru izolarea clădirilor; durabil, economic și flexibil.

  👉16. Săpunurile și produsele cosmetice pe bază de cânepă nu contaminează apa; prin urmare este complet ecologică.


  Producția era obligatorie în America secolului al XVIII-lea, iar fermierii care nu produceau erau închiși. Acum, însă, situația este inversată. DE UNDE?

  👎-W. Р. Până în 1900, Hearst deținea ziare, reviste și mass-media în America. Aveau păduri și produceau hârtie. Dacă hârtia ar fi fost făcută din cânepă, ar fi putut pierde milioane.

  👎- Rockefeller a fost cel mai bogat om din lume. Avea o companie petrolieră. Biocombustibilii, uleiul de cânepă, desigur, erau cel mai mare dușman al lui.

  👎-Mellon era acționar majoritar al Companiei Dupont și avea un brevet pentru producția de materiale plastice din produse petroliere. Și industria canabisului și-a amenințat piața.

  👎- Ulterior, președintele Mellon Hoover a devenit secretar al Trezoreriei. Numele mari despre care am vorbit au decis în întâlnirile lor că cânepa este inamicul.

  Și a fost eliminată. 

  Pădurile sunt defrișate pentru producția de hârtie.

  Numărul otrăvirilor cu pesticide și cancer este în creștere.

  Apoi ne-am umplut lumea cu deșeuri de plastic, deșeuri dăunătoare...

Și totuși CÂNEPA este o plantă minune! 

(Text adaptat)

$$$

 Se spune că în JAPONIA totul este „altfel”. 

      Da, „altfel” e un eufemism delicat.😉

⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

    -Dacă, printr-o curiozitate temerară, vei încerca să trăiești o zi ca un japonez, pregătește-te să-ți schimbi încălțămintea de cinci ori, să-ți clătești gâtul din oră în oră și să te lupți pentru supremație cu un vas de toaletă mai inteligent decât tine. De fapt, mai bine acceptă: el câștigă.

     -Am adunat 13 dintre cele mai bizare, cotidiene și absolut reale obiceiuri japoneze, care pentru localnici sunt la fel de firești ca spălatul pe mâini înainte de masă, iar pentru noi par desprinse dintr-o altă galaxie. Să începem.


1. Încălțămintea, papucii și… papucii pentru papuci

    În JAPONIA, încălțămintea este un ritual. Fiecare spațiu are propriul „cod vestimentar” pentru picioare.

La intrare te întâmpină genkan-ul — o zonă coborâtă special pentru a te descalța. Apoi încalți papuci de interior.

Dar dacă intri în toaletă, trebuie să schimbi papucii. Există papuci doar pentru baie. La ieșire — te întorci la cei de casă.

Ai uitat? Ai greșit? Felicitări, ai „profanat” casa.

Iar dacă ești oaspete, nimeni nu-ți va spune nimic. Vor zâmbi politicos… și apoi vor dezinfecta tot cu clor.


2. Clătirea gâtului — un ritual sacru


    Ajuns acasă? Nu te dezbraci, nu mănânci, nu vorbești.

Mai întâi, la baie. Nu pentru duș. Ci pentru clătirea gâtului.

De obicei de trei ori. Se crede că astfel elimini virușii, bacteriile și energiile străzii.

Japonezii nu așteaptă să se îmbolnăvească. Ei previn. Din copilărie.


3. Mic dejun ca o cină fără lumânări

     Imaginează-ți ora 6 dimineața. Ochii încă lipiți. Pe masă — orez, pește prăjit, supă miso, legume murate, alge și, desigur, ceai verde.

Un mic dejun obișnuit în JAPONIA e un adevărat prânz.

Este tradiție, nu răsfăț. Din epoca samurailor, energia se acumulează dimineața, nu seara.

Cornurile și cerealele? Mâncare de hotel pentru occidentali leneși.


4. Liniște? Rău semn. Lătrați-vă supa!

    În JAPONIA, cu cât sorbi mai zgomotos tăițeii, cu atât ești mai politicos.

Sorbitul zgomotos este o formă de apreciere, un semn de respect pentru bucătar.

Dacă mănânci în tăcere, pari nemulțumit. Sau lipsit de rafinament.

Chiar și în restaurantele de lux, clientul sorbește cu aplomb. Fără rușine.


5. Periuța de dinți — parte din uniformă

     După fiecare masă, toată lumea se spală pe dinți. Fără excepție.

Copiii în școli se aliniează și periază în cor. La birou — același ritual. Oglinzi, chiuvete, pastă, totul la îndemână.

Halena? O rușine publică.


6. Toaleta cu IQ superior

    Ușile Raiului? Nu. E un vas de toaletă japonez.

Încălzește, parfumează, cântă, salută, curăță și te recunoaște. Modelele de top costă cât o vacanță în Alpi.

Comenzile sunt ca într-o navă spațială. Și după o singură folosire, o toaletă obișnuită pare medievală.


7. Aruncatul gunoiului — test de doctorat

    Să arunci gunoiul în JAPONIA e o operă de artă.

Hârtie, sticlă, plastic, deșeuri arse, nearse, baterii, becuri, obiecte voluminoase — fiecare are ziua și sacul său.

Pungile sunt speciale, inscripționate cu districtul și data.

Greșești? Risc să-ți găsești gunoiul înapoi la ușă. Cu un bilet politicos. Dar ucigător.


8. Futonul — la plimbare

     Salteaua japoneză nu stă degeaba. Dimineața, se strânge și se pune la păstrare.

Iar într-o zi senină, se scoate pe balcon. Să se aerisească. Să-și „piardă visele”.

Un balcon japonez e plin de futonuri albe, fluturând ca steaguri de curățenie absolută.


9. Iarna se trăiește sub masă

    Fără încălzire centrală? Nicio problemă. Japonezii au kotatsu.

O masă joasă, cu pătură și încălzire dedesubt. Te bagi sub ea și nu mai vrei să ieși.

Iarna, familia se mută acolo. Se mănâncă, se râde, se ceartă. Totul — sub masă.

Ieșitul de sub kotatsu e un act de curaj.


10. Baia — sanctuar, nu spălătorie

    În baia japoneză, întâi te speli stând jos. Din cap până-n picioare.

Apoi intri în cadă. Dar nu pentru spălat, ci pentru relaxare.

Toată familia folosește aceeași apă. Pentru că te-ai curățat deja.

E ritual, economie și respect pentru apă.


11. Masca — refugiu emoțional

    În JAPONIA, masca se poartă nu doar contra bolilor.

Ci și ca scut social. Nu vrei să vorbești? Ai un coș? Nu ai chef de interacțiune?

Pui masca. Și ești invizibil. Ca-ntr-o cochilie.


12. Scuze — limbajul universal

     Te-a călcat cineva? Japonezul își cere scuze.

L-ai călcat tu? El tot își cere scuze.

Cutremur? Posibil cineva să zică „Ne cerem iertare pentru disconfort”.

A te scuza e semn de respect. Nu recunoaștere a vinei.

Treizeci de scuze pe zi? Perfect normal.


13. Poză pentru mormânt — ca pentru pașaport

     Mulți japonezi își pregătesc din timp înmormântarea.

Aleg fotografia, ținuta, muzica, meniul. Nu din pesimism. Ci din ordine.

Fotografia pentru piatra funerară se face în salon profesional. Cu machiaj, lumini, regie.

Apoi — pe un stick. Într-un seif. Pentru „când va fi cazul”.


FINAL. Ca o înclinare tăcută în metrou

E uimitor cum o zi obișnuită poate fi atât de diferită.

Nu e spectacol. Nu e ciudățenie gratuită. E JAPONIA — unde banalul devine artă.

Care obicei ți s-a părut cel mai ieșit din comun?

Și... pe care l-ai aduce acasă?

Marcus de Seară

$$$

 „După 50 de ani de căsătorie, într-o zi am privit-o atent pe soția mea și i-am spus: acum 50 de ani aveam o casă mică, o mașină veche, dormeam pe canapea și ne uitam la un televizor mic, în schimb, în fiecare noapte dormeam alături de o fată frumoasă de 19 ani. Acum, am o casă mare şi scumpă, multe mașini, un pat imens într-un dormitor luxos, TV color cu ecran mare, însă dorm într-un pat cu o femeie de 69 de ani. Încep să mă îndoiesc de căsnicia mea.”

Soția mea este o femeie foarte înțeleaptă. Nu s-a supărat şi nici nu m-a certat. Doar mi-a propus să-mi găsesc o fată de 19 ani, iar ea va avea grijă să trăiesc din nou într-o casă mică, să dorm pe o canapea ruptă și mă uit la un televizor alb-negru.”"Să ai mai multe ,,iubite”, nu te face mai bărbat. Să ai mai mulți ,,iubiți”, nu înseamnă că ești mai frumoasă. Produsele ieftine atrag doar oameni ieftini. Și între timp tinerețea trece. Și frumusețea odată cu ea. Caracterul rămâne piesa de rezistență. Femei pot fi toate cele care își pun tocuri și fuste scurte, bărbați pot fi toți cei care își pun pantofi și costume scumpe. Dar cu adevărat femei și bărbați sunt cei care îşi înveşmântează mintea, spiritul si caracterul. Sunt simpli în vorbe, stiu ce vor și sunt eleganți în atitudine. 

Nu-ţi risipi viaţa cu trăiri ieftine și cu oameni ieftini. "

 "Trebuie să-i învățăm pe copiii noștri că o mașină nu este un simbol al succesului, iar mersul pe jos nu este egal cu sărăcia.” 

Robert De Niro

&&&

 "Niciodată nu mi-aș schimba prietenii de-o viață, frumusețea existenței mele sau familia mea iubită pentru niște fire mai puțin cărunte sau un abdomen mai plat.

    Pe măsură ce am înaintat în vârstă, am devenit mai îngăduitor, mai blând cu mine însumi.

   Am devenit prietenul meu....

Nu mă mai mustru pentru o prăjitură în plus, pentru că n-am făcut patul sau pentru că am cumpărat ceva inutil.

Am câștigat dreptul la dezordine și la extravaganță.

Am văzut cum oameni dragi au părăsit lumea prea devreme, înainte de a cunoaște marea libertate a vârstei înaintate…

Cine m-ar putea judeca dacă aleg să citesc ori să mă joc pe calculator până la patru dimineața și să dorm până la amiază?

Cine mi-ar putea contesta bucuria de a sta în pat sau în fața televizorului oricât îmi doresc?

Voi dansa pe ritmurile minunate ale anilor ’70 și ’80, chiar dacă, între pași, voi lăcrima după iubiri pierdute...

Dacă voi simți, voi păși pe plajă în pantaloni scurți, prea strâmți pe un trup lăsat de timp, și mă voi arunca în valuri, fără să-mi pese de privirile celor din jur...

Și ei vor îmbătrâni.

Știu că uneori uit câte ceva, dar sunt lucruri în viață care merită uitate…

Însă îmi amintesc ceea ce e cu adevărat important. Da, inima mi-a fost frântă de multe ori. Dar inimile frânte dăruiesc putere, înțelepciune și compasiune.

O inimă care n-a cunoscut durerea e netedă și stearpă — și nu va ști niciodată bucuria de a fi imperfectă.

Sunt norocos că am trăit destul cât să-mi înalbe părul și să-mi păstrez râsul tineresc imprimat pe chip.

Mulți nu au râs niciodată. Mulți s-au stins înainte ca părul să le fie atins de argint.

Când îmbătrânești, e mai ușor să fii pozitiv.

Îți pasă mai puțin de ce cred ceilalți despre tine.

Nu mă mai îndoiesc de mine.

Mi-am câștigat dreptul de a greși. Așa că, dacă mă întrebi dacă îmi place să fiu bătrân, îți voi răspunde:

— Îmi place omul care am devenit.

Nu voi trăi veșnic, dar cât timp sunt încă aici, nu-mi voi irosi zilele regretând ce-ar fi putut fi sau temându-mă de ce va veni.

Și, dacă poftesc, voi mânca desert în fiecare zi.

Să nu se stingă niciodată prietenia noastră, căci ea izvorăște din inimă!"


     GABRIEL GARCÍA MÁRQUEZ (1927–2014), scriitor columbian, prozator de renume mondial, laureat al PREMIULUI NOBEL pentru LITERATURĂ și al prestigiosului PREMIU NEUSTADT pentru literatură.

Marcus de Seară

$$$

 VITORIA LIPAN - " un suflet tenace și aspru de munteancă ". " FEMEIA- JUSTIȚIAR " a literaturii române. 

" N- AM SĂ AM HODINĂ CUM N- ARE PÂRÂUL TARCĂULUI PÂN ' CE L- OI GĂSI PE NECHIFOR LIPAN [ ... ] DAC- A INTRAT EL PE CELĂLALT TĂRÂM, OI INTRA ȘI EU DUPĂ DÂNSUL"

-MARGARITA LOZANO -actrița de origine spaniolă, care a interpretat în coproducția româno- italiană " BALTAGUL "- dramă, 1969, rolul eroinei sadoveniene, VITORIA LIPAN. Regizor MIRCEA MUREȘAN .

Născută la 14 februarie 1931

Decedată la 7 februarie 2022.


     -Romanul sadovenian, " BALTAGUL " poate fi socotit cu ușurință, cartea eroinei VITORIA LIPAN, ce devine un tip reprezentativ, care se individualizează printr- o serie de trăsături distincte.

VITORIA LIPAN cucerește prin frumusețea și farmecul ei fizic ,căci, la cei aproape patruzeci de ani ai săi, ochii căprui răsfrângeau lumina castanie a părului, însă privirea ei era dusă departe, semn al gândurilor în care era adâncită. Femeia " nu mai era tânără, dar avea o frumusețe neobișnuită în privire. Ochii ei luceau ca- ntr- o ușoară ceață în dosul genelor lungi și răsfrânte în carligașe ".

Înfățișarea fizică ilustrează îngrijorarea femeii legată de tăcerea soțului ei și prefigurează zbuciumul sufletesc ce o va măcina până ce- i va descoperi și pedepsi pe ucigașii lui NECHIFOR LIPAN.

    Femeie aspră, VITORIA este o pricepută și harnică gospodină care duce grijile unei case cu multe acareturi. Ea conduce familia cu fermitate, mai ales că soțul este adeseori plecat. Astfel, ea știe pe de rost ce produse mai are de vânzare, se tocmeste cu iscusință de negustor cu cei care vin să cumpere sau merge ea însăși la câmpie, unde vinde din produse.

Ordonată, meticuloasă, cu un deosebit simț practic înainte te de plecare pe drumurile căutării lui LIPAN, ea oranduieste totul cu o exactitate demnă de invidiat, astfel încât niciunul dintre amănunte nu- i scapă.

Întreprinzătoare și prevăzătoare, vinde produsele, dar duce peste noapte banii la preot, pentru a nu fi prădată. Conștientă de pericolele care- i pândesc pe drum, VITORIA îi face lui GHEORGHIȚĂ, fiul ei, un baltag ( secure cu două tăișuri ), pe care preotul îl sfințește, iar pentru sine ia pușca pe care s- o folosească în caz de nevoie. 

    VITORIA este o femeie credincioasă, care respectă obiceourile strămoșești. Înainte de a pleca, se sfătuiește cu preotul, merge la mănăstirea BISTRIȚA, unde se roagă la icoana Sfintei ANA, ține post douăsprezece vineri, se spovedește și se împărtășește și face daruri bisericii. În drumul ei, întâlnește o cumetrie și o nuntă și de fiecare dată respectă tradiția, așa cum îndeplinește toate cele creștinești pentru înmormântarea și pomenirea lui NECHIFOR LIPAN. 

    Totodată, femeia este superstițioasă, căci ea crede în vise, în semne, în descântece și în vrăji și, de aceea, nu uită să meargă la baba MARANDA, vrăjitoarea, pentru a afla ceva despre soțul ei. Visul în care LIPAN apare întors cu spatele, trecând peste o apă neagră, și cântecul cocoșului, slobozit o singură dată cu pliscul întors către poartă, o obsedează și îi dau certitudinea că bărbatul ei nu se mai întoarce, deoarece a fost ucis.

     Eroina impresionează prin luciditate : deși inițial hotărăște să- l trimită doar pe fiul ei GHEORGHIȚĂ în căutarea lui NECHIFOR, își dă seama că acesta are nevoie de mintea și experiența ei de viață și pleacă împreună. Este înzestrată cu o inteligență ieșită din comun, pe care și- o manifestă într- o diversitate de împrejurări. În primul rând reușește să-l convingă pe Gheorghiță de necesitatea plecării la drum, aducandu- i argumentele cele mai potrivite : " [ ... ] jucăriile au stat .De- acu trebuie să te arăți bărbat. Eu n- am alt sprijin și am nevoie de brațul tău. " În al doilea rând, culege cu abilitate informații de la cei din jur, pe care- i trage de limbă, dovedind o mare pricepere în descifrarea sufletului oamenilor. 

     -Felul ei de a vorbi dovedește incontestabil o inteligență nativă ; uneori, cuvintele ei sunt veritabile maxime : " Eu te cetesc pe tine, măcar că nu știu carte ", " Cine nu cearcă nu izbutește ", " toate pe lumea asta arată ceva ", " cel ce spune multe știe puține ", etc. dar alteori evidențiază un umor și o ironie subțire, ca atunci când i se adresează, de ex. fiului ei Gheorghiță ( " Dragul mamei cărturar, se vede că mintea ta e- n cărți și slove. Mai bine ar fi să fie la tine- n cap " ). 

    -Cu toate greutățile întâmpinate în drumul său și în investigațiile făcute, mintea dovedește tenacitate, dârzenie și voință de neînfranat deoarece nu renunță și își realizează dorința de a- l găsi pe NECHIFOR LIPAN și de a- i pedepsi pe ucigași. Astfel, spiritul ei justițiar învinge și, o dată scopul atins, VITORIA va reveni la vechile îndeletniciri și preocupări căci viața își urmează cursul normal : " Le vom lua de coadă toate câte am lăsat ".

     -În relația cu copiii, se dovedește tolerantă cu GHEORGHIȚĂ, pentru că îl vede sfios și nesigur și pentru că acest flăcău mândru și voinic este rodul dragostei pe care i- a purtat- o soțul. Ea îl apăra și- l ocrotea de câte ori în ochii lui Lipan erau nouri de vreme rea și, când își dă seama că tânărul a rămas singurul sprijin al gospodăriei, face din acesta un bărbat curajos și energic. Cu MINODORA, unica ei fată, VITORIA este mai aspră, mai neinduratoare, deoarece dorește să o educe în spiritul tradiției, pornind de la vestimentație, preocupări și comportament moral, urmând s- o căsătorească cu un gospodar cu casă și avere.

    Împovărată de griji și neliniști, VITORIA trăiește un zbucium interior devastator. Ea stă pe prispă cu ochii duși departe, fusul se învârte singur și, " în singurătatea ei, femeia cerca să pătrundă până la el. Nu putea să- i vadă chipul ; dar îi auzise glasul. " Vitoria se simte " plină de gânduri, de patimă și de durere ".Bănuiala o macină ca " un vierme nedormit "și ea " se desfăcuse încet- încet de lume și intrase oarecum în sine ".Singurătatea este așa de dureroasă, iar secătuirea sufletească așa de puternică, încât " se socotea moartă ca și omul ei care nu era lângă dânsa ".Vitoria găsește însă tăria morală de a se rupe din gânduri și singurătate și de a pleca în căutarea soțului." N- am să am hodină cum n- are pârâul Tarcăului pân ' ce l- oi găsi pe NECHIFOR LIPAN [ ... ]. Dac- a intrat el pe celălalt tărâm, oi intra și eu după dânsul ".Ea își asumă condiția de văduvă chiar din momentul în care intuiește că lui LIPAN i s- a întâmplat ceva rău, înfruntând alături de GHEORGHIȚĂ toate primejdiile. 

    Ceea ce îi dă putere să ia aceasta hotărâre este dragostea pe care i- a purtat- o dintotdeauna soțului ei : " Abia acum înțelegea că dragostea ei se păstrase ca- n tinerețe ". Ea însăși recunoaște că " am trăit pe lumea asta numai pentru omul acela al meu, ș- am fost mulțumită și înflorită cu dânsul ".Deși în tinerețe izbucnise în scene de gelozie, acum ar fi preferat " să- i fi făcut farmece vreo muiere, cum spune baba MARANDA ".

    Din dragoste pentru soț izvorăște și setea de viață a VITORIEI, care este copleșitoare, deoarece, o dată cu reînvierea naturii, " trupul ar fi vrut să cânte și să înmugurească ", " simțea intrând în el soare și bucurie ".Această sete de viață și de iubire se transmite generațiilor viitoare, căci MINODORA îi cere mamei ei să n- o mărite cu un bărbat bătrân și urât.

Munteanca, comunică pe căi neștiute cu elementele naturii, care o îndrumă prin semne pe calea cea bună. Natura dublează totodată starea de spirit a eroinei sau confirmă, prin aceleași semne exterioare, intuiția soției lui NECHIFOR.

     VITORIA LIPAN este un personaj complex și, de aceea, părerile referitoare la ea sunt variate, numele fiindu- i asociat cu acela al lui HAMLET ( " un HAMLET feminin "- GEORGE CĂLINESCU în " ISTORIA LITERATURII ROMÂNE DE LA ORIGINI PÂNĂ ÎN PREZENT " ) sau al ANTIGONEI, eroina lui SOFOCLE. Alte ori este socotită " un suflet tenace și aspru de munteancă ", un " aspru caracter, de o voință aproape sălbatecă, aproape neomenească."      

    -SADOVEANU își pune personajul în situații- limită, îl încadrează într- un anumit mediu social sau îl raportează la natura înconjurătoare. 


Sursa : 

" Literatura română ". Manual preparator pe baza manualelor alternative ( clasele IX- XII ). Editura Niculescu, 2006. Autori : Catrinel, Marinela și Ion Popa.

$$$

 Odată, un băiețel a fost lăsat în urmă.


Tatăl său a fost trimis la închisoare pentru trafic de droguri - iar în cele din urmă, i-a abandonat complet pe el și pe mama sa. Mama lui, încă atât de tânără, a ales să urmărească fericirea în altă parte și și-a lăsat fiul de 3 ani în grija părinților ei în vârstă.


Bunicii trăiau în sărăcie, dar au luat copilul cu brațele deschise, oferindu-i din puținul pe care îl aveau care o puteau oferi. şi toată dragostea pe


S-a luptat la școală.


Notele lui erau slabe.


A fost diagnosticat cu dislexie.


Colegii au râs de el. Profesorii l-au concediat.


Dar sub toate piesele, băiatul a rămas bun. Lucra la ascuțit patine, tuns iarba - locuri de muncă mici pentru salarii mici. Suficient pentru un sandviş mare și delicios.


Şi pentru el, asta a fost fericire.


Ani mai târziu, cadrul său înalt şi privirile izbitoare au atras atenția cercetașilor publicitari.


A apărut în reclame mici - nimic major.

Dar acolo I-a văzut directorul Oliver Stone. I-a oferit tânărului rolul principal în Pluton, un film despre războiul din Vietnam.


„Nu pot", a răspuns băiatul devenit actor. "Sunt un pacifist. Sunt împotriva războiului. Împotriva violenței. "


El nu a câştigat niciodată o diplomă formală.


Nu a fost niciodată primul din clasă.


Dar el a devenit ceva mult mai măreț - un om cu o inimă vastă și generoasă.


Astăzi, îl cunoaştem drept Keanu Reeves -actor iubit, filantrop și protector liniştit atât al oamenilor, cât și al animalelor. Donează milioane, finanțează adăposturi pentru animale și ajută nenumărate vieți din culise.


Succesul nu se rezumă doar la inteligență. Este despre bunătate, integritate și empatie - inteligența inimii.


După cum spunea neurologul Richard Davidson:


"Bunătatea și corectitudinea sunt semne ale unei inteligențe înalte." Aceștia sunt oamenii cu adevărat de succes. "


Deci, poate adevărata întrebare nu este:

Ce am obținut?


Dar mai degrabă:


Ce fel de om am devenit?


Cine este cu adevărat fericit când intru în cameră?


Inima este mai înțeleaptă decât mintea.


Sursa rezumatului ..

...grup Pearls of Rumi

Autor....Sufia Jamillh

$$&

 S-a întâmplat în 25 iunie1852: În această zi, s-a născut Antoni Gaudi (y Cornet), arhitect şi sculptor spaniol. Adică acel arhitect despre ...