vineri, 4 iulie 2025

$$$

 ,...Atunci când vei fi bătrână…

1. Nu instrui niciodată pe nimeni. Chiar dacă știi că ai dreptate. Amintește-ţi cum te irita acest lucru. Și ai urmat oare sfatul celor mai în vârstă?

2. Nu încerca să ajuți, dacă nu ţi s-a cerut ajutorul. Nu încerca să-i protejezi pe cei apropiaţi de toate problemele lumii. Doar iubește-i.

3. Nu te plânge! De sănătate, vecini, guvernanți, fondul de pensii. Nu te transforma într-o bătrână ce stă pe banca din curte şi îi bârfește pe toți.

4. Nu aștepta recunoștință de la copii. Amintește-ţi: nu există copii nerecunoscători – există părinți proști care așteaptă recunoștință de la copii.

5. Nu spune expresii precum: “Eu la vârsta ta …”, “Ți-am dat cei mai buni ani …”, “Sunt mai în vârstă, aşa că știu mai bine …” – toate sunt insuportabile!

6. Dacă vei avea nepoți, nu insista să-ţi spună pe nume. Este prostesc.

7. Nu cheltui ultimii bani pe procedurile de întinerire. Este inutil. Mai bine să-i cheltui pentru călătorii.

8. Nu te uita în oglindă și nu te machia într-o cameră întunecată. Nu te lăuda. Și încearcă să arăți cât mai elegant posibil. Elegant, nu tineresc. Crede-mă, aşa va fi mai bine.

9. Ai grijă de bărbatul tău, chiar dacă a devenit un bătrân neputincios, zbârcit şi morocănos. Nu uita că odată era tânăr, puternic și vesel. Probabil este unicul care îşi amintește de tine tânără, subțire şi frumoasă, iar acum doar el are nevoie de tine.

10. Nu încerca cu orice preţ să ții pasul cu timpul: să înțelegi noile tehnologii, să urmărești maniacal știrile, să înveți ceva nou pentru a nu rămâne în urmă. E ridicol. Fă ceea ce-ți place. Cât se mai poate?!

11. Nu te învinui pentru nimic. Indiferent de viaţa ta şi a copiilor tăi – ai făcut tot ce ai putut.

12. În orice situație, păstrează-ţi demnitatea! Până la sfârșit! Fa-o, draga mea, este foarte important. Și nu uita: dacă eşti încă în viață, înseamnă că cineva are nevoie de tine...!"

$$$

 Necunoscuta care se vindea

N-a vrut să-mi spună-n prima zi cine era,

Dar fiindcă ea aflase cine sunt -

Poetul poreclit "Fluieră-vânt" -

Şi fiindcă mă ruga stăruitor

Să-i fiu şi eu, din când în când, cumpărător,

Sinceritatea ei m-a-nduioşat

Şi-n cadrul preţului fixat -

Un preţ absurd,

Ridicul

Şi meschin,

Cu care-aş fi băut un kilogram de vin -

M-am îmbătat de gura ei

Şi-am adormit

Pe laurii idilelor lui Teocrit...


Dar vai!...

Necunoscuta se vindea

Nu numai mie, dar şi altora!...

Şi-azi un ciocoi,

Iar mâine un calic

O cumpărau la fel - mai pe nimic -

Căci ea - flămândă veşnic - se grăbea

Să-şi vândă gura dulce ca la tarapana!...


Eu singur doar nu m-am sfiit să-i spun

Că-s gata să-i ofer un preţ mai bun -

Dar cum îi luase mintea Dumnezeu,

Necunoscuta s-a spălat pe mâini cu preţul meu...

Şi-atunci -

De teamă să n-o bat,

Sau s-o ucid

Şi s-o ascund sub pat -

Deşi-o iubeam, am renunţat la ea

Şi n-am mai vrut să ştiu cine era!...


Dar într-o zi cu ploaie şi cu vânt,

Necunoscuta care se vindea,

S-a dat la fund

Şi-a dispărut...

Şi nimeni n-a mai întrebat de ea

De când intrase, parcă, în pământ,

Cu numele-i mereu necunoscut...


Şi totuşi, Eu

Am întâlnit-o iar,

Dar nu ca altădată, pe trotuar,

La cafenea,

Sau în tramvai...

Am regăsit-o-n ziua de-ntâi de mai,

Ascunsă de un sfert de veac într-un sertar,

În care sta de veghe cuminte,

Şi-aştepta

O zi să-mi mai aduc aminte şi de ea!...


Dar ce păcat

Că regăsirea ei m-a-ndurerat...

Şi-n loc s-o mai sărut -

Cum aş fi vrut -

Am început să plâng cu-adevărat!...


Necunoscuta care se vindea

De data asta, nu mai era Ea -

Era doar vechea ei forografie,

Pe care mi-o dăduse numai mie!...


Şi-acum,

Cred c-aţi ghicit cine era

Necunoscuta care se vindea...

Era chiar tinereţea mea!...


_________❤___________


Romanţa tinereţii - Ion Minulescu

$$$

 Un profesor german de drept a picat întreaga grupă la un examen scris cu următoarea problemă:


Să se soluționeze un litigiu între doi vecini: ramurile unui măr din grădina unuia se întindeau deasupra straturilor de lalele ale celuilalt, iar merele, căzând, rupeau tulpinile fragile ale florilor.

      O parte dintre studenți au luat apărarea iubitorului de lalele, cealaltă – a grădinarului cu mărul. Toți și-au etalat cu sclipire cunoștințele despre subtilitățile alambicatului cod juridic german.

     Dar la final s-a dovedit că… merele cad toamna, iar lalelele înfloresc primăvara. Prin urmare, situația imaginată de perfidul profesor nu s-ar putea întâmpla niciodată în realitate.

     Iar protestele au fost întâmpinate rece: bunul-simț trebuie activat înainte de a deschide Codul și de a cita articole și paragrafe.


În fotografie: Bill Murray

Marcus de Seară

$$$

 ELIZABETH MAGIE.. .

     A inventat MONOPOLY pentru a combate lăcomia - apoi lăcomia i-a furat moștenirea ...😢

    În 1903, ELIZABETH MAGIE a creat Jocul Proprietarului ca un avertisment împotriva puterii necontrolate a monopolurilor. Jocul ei de societate era un protest menit să-i învețe pe jucători cum căutarea de chirii și acumularea de proprietăți au zdrobit clasa muncitoare.

     Dar când CHARLES DARROW a copiat ideea și a vândut-o către PARKER BROTHERS, MAGIE a fost aproape ștearsă din istorie. Aceștia i-au cumpărat brevetul pentru doar 500 de dolari... apoi l-au revendicat pe DARROW drept unic inventator. Ceea ce a început ca o lecție de dreptate a devenit o celebrare globală a capitalismului....

Bel-Esprit 

Foto web

$$$

 Domnule, numai prostii vă învață televizorul. Daaa. Să luăm, spre exemplu, filmele educative horror cu mumii care se întorc la viață, cu egipteni antici, cu blesteme străvechi și eroi americani care le înfrâng cu pușcoace și revolvere. Bune filme, formează cultura, dar mai dau și rateuri. D-apoi cum? Ia gândiți-vă voi! Nu caută ăia mereu faimoasa Carte a morților? Book of the dead, cum zic ei pe americănește? O carte plină de vrăji care poate aduce morții la viață, zombălăi și alte creaturi de ți-e și frică noaptea să mai scoți vreo talabă de sub pătură, de teamă să nu te înhațe vreo mumie care, de obicei, doarme sub pat.


Eu zic să stați liniștiți, scoateți cartoafele la răcoare dacă vă e cald noaptea, că nu vine nicio mumie fix la voi. Ce spanac? Ele nu văd în ce țară trăiți? Ce să caute pe aici? Le lasă ANAF-ul în popoul gol, de le ia și ultimul bandaj din ăla de pe ele. Deci, stați calmi, că nu dau ele pe aici nici moarte. În plus de asta, fiți și deștepți, căci Cartea morților numai despre adus morții la viață nu este, și nici nu are vrăji care să vă folosească la ceva. Asta în caz că vă enervează vreun vecin, vreun șef la muncă, și nu știți cum să i-o trageți elegant, fără să se prindă.


Așadar și prin urmare, Cartea aia nici măcar nu e o carte. Și, apropo, deși au fost descoperite o sumedenie, niciuna nu e la fel cu alta. Și al doilea apropo, ea nu s-a numit niciodată Cartea Morților, decât din secolul al XIX-lea. La egipteni îi zicea Cartea ieșirii la lumină (adică rw nw prt m hrw - așa se scria. Puteți citi tare, cu intonație, în oglindă, ca să vedeți cum păreți dintr-o dată foarte inteligenți). 


Acum, că v-am derutat complet, să vă și explic. Cartea, de fapt, este o culegere de papirusuri. Un fel de broșură magică, destinată să te ghideze în viața de apoi, zisă Duat la ei. Deci, clar nu îți folosește pe aici. E GPS-ul tău, ghidul Lonely Planet, aplicația Booking, în caz că ai feștelit flamura. Altfel nu. Oricum, dacă trăiați atunci, aveați toate șansele să fiți parte a acelui procent de 95% din populație care nu știa să scrie și să citească. Deci, oricum nu știu la ce v-ar fi folosit dar... mă rog. 


Ea te învăța, prin diferite explicații și incantații, cum să treci de vreo 21 de porți păzite de monștri, de labirinturi, de zei la care trebuie să dai cu subsemnatul, ca să vadă ei că ai fost om OK pe lumea asta. Partea cea mai tres jolie este aia în care te transformi în victimă aztecă și ți se scoate inima de față cu tine de către Osiris. Acel Osiris, șeful Ministerului Justiției Divine de la ei. Se scoate frumos, cum ziceam, ți se arată și, în timp ce te uiți să te ții de vreun perete, că deja te-a luat cu leșin, inima ta personală este cântărită spre a vedea dacă ai fost om bun. Probabil știți, contragreutatea e o pană, zisă și pana lui Maat, zeița adevărului, a armoniei șamd. Aia e.


De ce fiecare carte e diferită de alta? Păi, aici e un schepsis. Șmecheriile astea au început să fie scrise prin Regatul Vechi. Asta acum vreo 4.700 de ani. Inițial doar în piatră și doar în mormintele și, ulterior, piramidele faraonilor. Ulterior, pentru că lumea a început să cârâie, au apărut și variantele pentru pluime. Dar tot pe bani se făceau, căci business-ul e business. Uite, guvernanții noștri ar trebui să învețe de la egipteni, căci ăia scoteau și ultima lețcaie de la tine, și după ce mureai. Sau, mai bine, să nu le dăm idei.


Ei, cum spuneam, au apărut și variantele pentru muritorii de rând. Muritori de rând care trebuiau să plătească salariul cam pe un an pentru un singur papirus. Deci, doar pentru ăia cu bani era treaba. În acest fel democratic, primeai fie instrucțiuni simple cât să nu pici dracului în vreo groapă, fie unele mai complexe, ca să mergi direct la spa-ul veșnic, la locuri de pescuit unde sar crăpuștenii direct în ceaunul de ciorbă, pe plaje unde beți cocktail cu umbreluță și sfârâie grătarele cu mititei, ca să nu mai zic de oalele aburinde cu ostropel. De unde rezultă că, în funcție de cât plăteai, primeai o variantă mai bună a ghidului de călătorie, respectiv un loc mai la fereastră în Duat. Și fiind vreo 200 de vrăji și incantații, la care se adăugau altele periodic, în funcție de inspirația și cantitatea de alcool îngurgitată de preot sau scribi, ele difereau de la o variantă la alta.


Cea mai lungă versiune descoperită a Cărții are ca la vreo 40 de metri lungime. Cele mai scurte nu au atât. Nu mai trebuie spus că pârliții, pleava societății, adică marea majoritate a populației, nu beneficiau de așa ceva. Cel mult, puteai spera să te omoare ăia când o mierlea faraonul și, eventual, să te ții după el, să vezi unde se duce. Asta e, tot slugă rămâneai și după moarte. Ce atâtea figuri pe tine? Să zici merci că ai ajuns în barca solară a lui Ra. Ce dacă tu ești ăla bătut în cap de soare, care ține frunza de palmier ca să îi facă vânt și umbră faraonului? 


Ah, apropo de filme horror. Cum ar fi să aibă egiptenii dreptate? Adică, pe lumea de dincolo să ajungi cam tot ce ai fost și în viața asta, ba să fii pus să slujești conducătorii pe care i-ai avut și aici? Cum ar fi, zic și eu așa, să ajungeți acolo ca să îl proslăviți pe Iliescu sau pe mai marii PSD-ului? Hai că eu mi-am stricat ziua.


#MicaDoză #CulturăGenerală #CarteaMorților #Papirus #egipt #Duat #Osiris #viiațadeapoi #magie #călătorie #faraon

$$$

 În viața asta, dacă nu înveți din greșelile altora, riști să le repeți. Dar ce zic eu aici? Nu că riști... ți-o furi direct, mai ceva ca măgarul în pantă, de nu te vezi. Uite, spre exemplu, când ești tânăr vrei să schimbi lumea. Să o faci așa cum crezi tu că e mai bine. Ei, după ce ieși din treaba asta cu mai puțini dinți în gură decât după un meci de box cu Mike Tyson, îți dai seama că lumea e plină de idioți și de hoți și, mai bine, îți băgai picioarele de la început în ea de treabă și stăteai în banca ta. Iar noi, cum facem de obicei, dăm și un exemplu elocvent, că poate nu ne credeți.


Undeva prin secolul al XVIII-lea, un pastor luteran german, devotat pe treaba cu religia, a avut plăcerea să facă un băiat. Pe băiat îl chema Johann Friedrich Struensee. Și, ca orice tânăr, Johann a fost un rebel. Ca și voi în tinerețe, a tocit la greu cotoarele cărților lui Voltaire, lui Rousseau și ale altor mari gânditori iluminiști, sorbind cu nesaț toate idealurilor lor. Și, ca să fie sigur că taică-su chiar face apoplexie, s-a dezis de partea cu religia și s-a făcut medic. Ba chiar s-a făcut medic bun, dacă e s-o spunem pe aia dreaptă.


Avea doar 31 de ani atunci când, în 1768, a fost numit medicul personal al tânărului rege Christian al VII-lea al Danemarcei, în timpul călătoriei ăstuia prin Europa. Și aici trebuie făcută o paranteză. Christian avea niște probleme mari. Mari de tot. La scufiță. Unii zic că ar fi fost schizofrenic. Basca mă-sii, cert e că sărea să bată oamenii din nimic, arunca mâncare după invitații de marcă de la palat, iar pentru propriul său organism dezvoltase o pasiune nebună, pardon de expresie. În sensul că se abuza singur de câteva zeci de ori pe zi, adică se autosatisfăcea pe unde îi venea. Și îi venea al naibii de des. 


Ei, Johann al nostru nu doar că a reușit cumva să îi câștige nebunul încrederea, ba chiar se poate spune că i s-a băgat pe sub piele. Ce știm noi cert este că reginei Caroline Matilda (foto) chiar i-a intrat pe sub piele, la propriu, nu doar la figurat. Și, uite așa, Johann al nostru, descris de contemporani ca având un „farmec magnetic”, un fel de George Clooney al nostru, a ajuns să conducă regatul Danemarcei. În sensul că doar trebuia să ducă hârtiile la semnat la rege, și aia era.


Johann a emis peste 1.800 de decrete în doar 16 luni. Peste 3 pe zi. Ce fel de reforme? Păi, iaca reforme: a abolit tortura și a redus drastic cazurile în care se aplica pedeapsa cu moartea. A interzis cenzura presei (premieră într-o monarhie absolutistă). A interzis munca forțată și alte forme de exploatare ale săracilor și țăranilor. A redus privilegiile nobilimii. A reformat educația și a modernizat universitățile. A pornit o luptă cruntă cu tot ce însemna corupție în administrație, iar bisericii i-a redus drastic influența în afacerile statului. Ba, la un moment dat, chiar a pus taxe pe jocurile de noroc, iar cu banii ăia a înființat orfelinate și maternități pentru mamele sărace și necăsătorite. Și tot așa, ce nu văzuseră danezii neam de neamul lor.


Aici, e lesne de înțeles ce a urmat. Presa proaspăt eliberată de cenzură a început să îl ardă grav, plătită de nobilii care își vedeau privilegiile duse în sapă de lemn. Clerul s-a apucat să-l afurisească la toți enoriașii, iar funcționarii afectați de reformele anti-corupție au bătut palma cu ăștia, numai ca să-l mătrășească. S-au legat de relația lui cu regina (piesă de doar 21 anișori, de pârâia lemnul verde), dar și de faptul că fiica regelui arăta leit Johann.


Prin urmare, l-au încălțat pe Johann și pe singurul lui aliat din guvern, un alt idealist, pe nume Enevold Brandt, i-au torturat până nu mai găseai pic de piele sănătoasă pe ei, apoi le-au tăiat brațul drept. La fiecare. După asta, i-au decapitat. Brandt primul, ca Johann să trăiască fiecare moment de teroare. Iar de aici, călăii abia se încălziseră. Ăștia doi au mai fost trași pe roată (ce mai rămăsese din ei), apoi au fost făcuți bucăți și atârnați pe la marginea orașelor, spre luare aminte, să nu le mai vină și altora idei de reforme. La o fază ca asta, până și vikingii ar fi pălit, dar uite că se întâmpla și la case mai mari.


Regina a fost exilată în Germania. A scăpat de execuție numai pentru că era britanică, iar instinctul de conservare al nobililor danezi le-a spus că totuși nu era bine să te pui cu cel mai mare imperiu al lumii. Oricum, a murit dubios și ea, în exil, la numai 23 de ani. Regele Christian a trăit bine merci până la 59 de ani, fără să aibă habar cine este și ce funcție poartă. L-au lăsat să o frece la rece cât poftea, în timp ce alții conduceau Danemarca.


Morala? În viața asta e bine să realizezi când poți schimba ceva și când nu. Și să mai știi că, de cele mai multe ori, viața asta nu e cea mai dreaptă. Căci, uite, sunt unii care o freacă toată viața, și o duc mult mai bine ca tine. Și mai stau și la conducere, fără să fie capabili de nimic. Apropo, vedeți că vin alegerile. 


#MicaDoză #CulturăGenerală #JohannFriedrichStruensee #Danemarca #iluminism #reformă #rege #execuție #medic

$$$

 A fost o vreme, acum nici un secol, când NASA era condusă de naziști. Cam ca și acum. Foști naziști, dacă e să fim corecți, deveniți între timp cetățeni americani, în frunte cu Wernher von Braun. Și erau ca la fro 1.600 de băieți din Germania și Austria, luați pe șestache de americani, iertați legal de toate păcatele, și duși pe repede înainte în SUA, în cadrul operațiunii Paperclip. Rușii s-au mulțumit cu documentele și studiile germanilor, pe care le-au putut recupera. De la treaba asta a pornit prima cursă spațială. Și despre un episod bizar rău din perioada asta vom vorbi și noi.


Ei, germanii și austriecii ăia erau, în multe feluri, niște genii. În știință. Wernher von Braun era un tătic al fizicii și al rachetelor. El era ăla care inventase și pictase cu femei semi goale rachetele V2 pe care le testa pe britanici și pe alții. Rachete pe care le construia în fabrici pline de sclaveți, prizonieri de război șamd.


Ăștia de azi, tot niște genii, dar pe parte financiară. Iaca noul administrator NASA, Jared Isaacman, miliardar din adolescență, arestat pentru distribuirea de cecuri false prin cazinouri, prieten la cataramă cu Elon Musk, dar și primul om care a pus un pariu în Las Vegas direct din spațiul cosmic (l-a trimis Musk acolo în excursie). E ceva să ajungi în premieră în spațiul cosmic, iar prima ta grijă e să pui pariu că Dunărea Călărași ia bătaie la minim două goluri diferență de la Afumați. Este nu? În fine.


Noi trebuia să vorbim despre un episod din Războiul Rece din secolul trecut. Ei, NASA a luat naștere oficial la 1958. Von Braun încă era șef pe divizia de rachete balistice a SUA. El a ajuns în fruntea Centrului Marshall de la NASA în 1960. Între anii ăștia, NASA ținea de armata SUA. Și cum ăștia erau niște băieți tare deștepți, luați parcă din filmele western vechi, cu bărbați caucazieni pictați pe post de piei-roșii, au venit cu cel mai tare proiect ever... Proiectul Horizon.


În cadrul proiectului, armata SUA voia sa facă rapid o bază militară pe Lună. Sună frumos? Futurist? Înălțător? Stați o țâră, nu vă repeziți să aplaudați, că trebuie să facem niște calcule. La vremea aia nu exista niciun plan de a trimite un om pe Lună. Nicio idee clară despre cum ai putea să o faci. Mai erau zece ani până la momentul Neil Armstrong. Sună ca și cum ai pune căruța înaintea boilor? Nu! Sună ca și cum ai pune căruța înaintea boilor, apoi ai împușca boii, apoi ai arunca în aer căruța. Ceea ce, între noi fie vorba, chiar sună ca un film western.


Dar nebunia de abia acum începe. Americanii voiau Luna. Doar pentru ei. Și pentru asta erau gata să investească cel puțin 6 miliarde de dolari. Plus că ei aveau și bomba. Era un „vă ftuem” transmis lumii întregi, de parcă lumea nu prinsese deja ideea de la momentul Hiroshima și Nagasaki. Ei, și pentru asta, s-au gândit ei să pună acolo o bază militară. Dar nu orice bază. Una dotată cu bombe nucleare portabile, înconjurată la greu de mine, armament cât pentru cucerirea unui sistem solar mai mic și, evident, personalul care să o deservească.


Voi ați văzut cum se mișcă astronauții pe Lună, nu? Cum țopăie pe acolo în gravitația aia cât 16,6% din aia terestră. Vă imaginați acum cu debarcă o armată acolo și o ia la goană spre bază ca să o ia cu asalt? Sună ca dracu, nu? Well, se pare că americanii chiar s-au gândit la asta. Și li s-a părut foarte plauzibil ca o armată să îi ia cu asalt. Ce aveau de gând să facă și cu bombele nucleare? Nu era prea fezabil să le dai în propria curte. Dar, măcar făceau impresie la concursul cu „cine o are mai mare”.


Ah, și mai e ceva. Ei voiau să trimită acolo 2 militari (astronauți încă nu aveau) care să monteze baza. Niște sute de tone de echipament. Cu doi oameni! Apropo, voi când ați montat ultima data o panaramă de raft sau orice piesă de mobilier IKEA? Cât v-a luat? Gândiți-vă la asta. Acum, gândiți-vă cât v-ar lua să montați o bază militară nucleară, într-o gravitație cu mult redusă, într-un praf (regolit) în care ai toate șansele să pierzi șuruburile și piesele. Și totul trebuia să fie gata în 8 ani. Ca dracu, dar ăsta era planul. Sună cam ca expedițiile pe Marte ale lui Musk. Apropo, și el propunea să dea cu nucleara pe Marte, în scopuri științifice.


Până la urmă, și-au dat seama că nu prea avea cum să le iasă după cum plănuiseră ei. Noroc că, între timp, au mai avansat. Dar mie tare îmi e că, având unii ca Musk, Trump și Isaacman pe acolo, pe Lună se va vorbi chineză în curând. Așa e când doar îi copiezi pe oamenii de știință naziști. Apropo de nazism și de copii comice ale ălora, ați votat da? 


#MicaDoză #CulturăGenerală #NASA #VonBraun #ElonMusk #ProjectHorizon #bazăspațială #bazălunară #IKEA

&'&

 S-a întâmplat în 25 iunie1852: În această zi, s-a născut Antoni Gaudi (y Cornet), arhitect şi sculptor spaniol. Adică acel arhitect despre ...