sâmbătă, 27 iunie 2026

&&&

Am spus odată, într-un turneu, un banc în germană. A rîs și neamțul de origine cehă, dar cel mai mult au rîs colegii cunoscători de limbă germană cînd le-am zis-o și lor, în germană.

Trei lilieci stăteau atîrnați în grajd. Deodată zise unul:

- Vedeți cireada aia de vaci? Acuma ies și voi suge sîngele tuturor.

Se întoarce după un timp, tot mînjit pe față cu sînge:

- N-am iertat una...

Al doilea liliac se pregătește și el.

- Vedeți turma aia de oi? Voi ieși și le voi suge sîngele la toate.

Vine după un timp, mînjit cu sînge pe față:

- Nici eu n-am iertat niciuna...

Al treilea liliac iese în liniște. Se întoarce după o vreme cu buzele mănjite de sînge:

- Vedeți turnul acela de biserică? Eu nu l-am văzut...

( Cunoșteam doar Fledermaus, Blut, fliegen... în germană. Restul... onomatopee., fluturat de m îini.. 🙂 )

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu